Yükseltilmiş Döşeme Hakkında Bilinmesi Gereken Detaylar

Yükseltilmiş Döşeme

Yükseltilmiş Döşeme Hakkında Bilinmesi Gereken Detaylar

Yükseltilmiş Döşeme Nedir?

Yükseltilmiş Döşeme Hakkında Bilinmesi Gereken Detaylar hakkında öncelikle Yükseltilmiş Döşeme Nedir? sorusuna kısa bir özet geçelim.

Yükseltilmiş zemin sistemi belirli  alanlarda kullanılmak istenilen alanın genişletilmesi ve ferah bir ortam yaratmak isteği ile geliştirilen sistemdir. Bina içerisinde dairelerin odalarında bulunan zeminlerini değiştirmek ve güzelleştirmek amacıyla da kullanılabilmektedir.

Yükseltilmiş zemin çeşitleri alandan tasarruf yapmanın dışında daire içerisinde veya dükkâna uygulamak istiyorsanız dükkanınızın içerisinde elektrik, su gibi tesisatlarının boru hattının geçirilmesi gibi durumlarda ekstra bir masrafa ihtiyaç duymadan yükseltilmiş zemin sayesinde zemin altından tesisatları döşeterek görüntü kirliliğinden de kurtulmuş olursunuz.

Yükseltilmiş Döşeme Hakkında Bilinmesi Gereken Detaylar hakkındaki diğer bir özellik ise kullanıcılara sunduğu ayrıcalıklar sadece alandan tasarruf gibi basit olanaklarla kalmamaktadır. Bu döşeme sistemi sayesinde kullanıcılara yangına, korozyona dayanıklı olması ile güven de sağlamaktadır. Bunun yanı sıra yükseltilmiş zemin kaplamaları insan sağlığına zarar vermeyen ve herhangi bir pislik, kir tutmama özelliği de mevcuttur.

Yükseltilmiş döşeme uygulaması       Yükseltilmiş döşeme uygulaması       Yükseltilmiş döşeme uygulaması

Yükseltilmiş Döşeme Sistemlerinin Ne Gibi Avantajları Bulunmaktadır?

Başlıktan da anlayacağınız üzere yükseltilmiş zemin sistemlerinin kullanıcılarına sunduğu birtakım avantajları mevcuttur. Bu avantajlar ise kullanıcılara sistemin kurulduğu alanlarda sonradan yapılması gereken tadilat tamirat gibi işlemlerin hiçbir masrafa gerek kalmadan kolaylıkla yapılmasını sağlar.  Bütün gerekli donanımsal malzemelerin ve önemli boru hatlarının altından geçirilerek sonradan herhangi bir işlemde erişime kolaylık sağlamasıdır.

Elektrik açısından anti-statik özelliğe sahip olduğundan dolayı statik elektriği deşarj edilmesini sağlar. Yükseltilmiş zemin uygulamaları modüler bir sistem olmasından dolayı uygulama işlemleri basit ve montajı kolay bir sistemdir. Mimarlar açısından alan içerisinde tasarımsal kolaylık sağlar.

Yükseltilmiş Zemin Nasıl Uygulanmaktadır?

Yükseltilmiş döşeme nedir? sorusunun cevabını verdiğimizi düşünmekteyiz şimdi sıra nasıl uygulandığı kısmına geldi. Tüm işlemlerin uygulama aşamasına geçmeden önce hazırlık adımları bulunmaktadır. Bu hazırlık sürecinde yapılacak uygulamanın en iyi ve kaliteli bir şekilde uygulanabilmesi için detaylı çalışmalar yapılmaktadır. Yükseltilmiş zemin işlemleri de gerekli özen ve dikkatli işçilik gerektirmesi sebebiyle en ince detayların bile hesaplanıp düşünülmesi gerekmektedir.

Uygulama aşaması 3 adımdan oluşmaktadır. Bu aşamalar ise uygulamanın planlanması, zemin hazırlığı ve montaj işlemleri olarak sıralanabilir. Bu aşamaları detaylı olarak inceleyelim;

Uygulamanın Planlanması: Uygulama yapılacak alanın plan görüntüsünü detaylı inceleyerek alan içerisinde gerekli olan zemin parçalarının boyutları belirlenir. Sonrasında uygulama planı çizilerek  işlem sırasında kullanılacak aksesuarlar (rampa, menfez, basamak vs.) plana dahil edilmelidir.

Zemin Hazırlığı: Yükseltilmiş döşeme işleminin yapılacağı malzemenin durumuna göre hasarlı bir durumda ise şap yardımıyla pürüzsüz bir forma getirilmelidir. Zeminde kullanılan şap malzemesi kırılacak bir durumda ise veya çakıllı kumlu bir yapıda bulunuyorsa yeniden şap uygulaması ile yenilenir.  Montaj sırasında zeminde işleme e gel olacak unsurlar bulunması halinde temizlenip işleme uygun hale getirilmelidir.

Montaj İşlemleri: Döşeme planı doğrultusunda belirli olan ölçüler derz ipi yardımıyla destek çizgisi oluşturulur.  Uygulama esnasında kullanılacak ayaklar işlem panellerinin köşelerine getirilerek teraziye alınarak ayarlanmalar yapılmalıdır. İşlemlerde köşe kısımlar ayaklar ile ölçülendirilerek tamamlandıktan sonra uygulama yapılacak alanda sadece orta bölüm kalmaktadır. Duvar köşelerine uygulanacak parçalar önceden özenle hesaplanıp kesildikten sonra duvar diplerine uygulanır.  Ayakların üzerinde bulunan conta sayesinde işlemler sonrasında contalar sıkıştırılarak yükseltilmiş zeminin kayması veya oynaması engellenmiş olur.

Yükseltilmiş Döşeme İşlemlerinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Döşeme sisteminin tamamlanmasından sonra işlemin kalıcı olarak sorun yaratmadan kullanılışa uygun olması için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar mevcuttur. Bu noktalar ise işlemin yapılmasından sonra uygulamada kullanılan yapıştırıcıların yükseltilmiş zemin işleminin uzun ömürlü olması için 24 saat boyunca zemine herhangi bir yük bindirilmemesi gerekmektedir.

Çalışma alanında belirli bir süre boyunca ıslak araç gereçler ile çalışılmamalı ve zeminde kullanılan yapıştırıcıların ıslanmaması gerekmektedir. Herhangi bir durumda yükseltilmiş döşemenin kaldırılması gerektiğinde tornavida levye gibi vb. kesici aletler kesinlikle kullanılmamalıdır. Yükseltilmiş döşeme işlemine uygun olarak vakum makineleri ile kaldırılmalıdır.

Eğer yükseltilmiş zemin sisteminin üstünü karo halı modeller ile kaplama yapılmışsa temizleme aşamasında kesinlikle ıslak temizleme işlemleri uygulanmamalıdır. Temizlik aşamalarında uygulanabilecek yöntemler sadece elektrik süpürgesi ve kuru köpük ile olmaktadır. Laminat olan ve vinil kaplı olan maddeler ise sadece hafif nemli bez ile temizlenmelidir.

Yükseltilmiş Döşeme Fiyatlandırılması Nasıl Olmaktadır?

Yükseltilmiş Döşeme Hakkında Bilinmesi Gereken Detaylar dan diğer bir özellik ise fiyatlandırma bilgisidir. Yükseltilmiş döşeme sisteminde fiyatlandırma açısından kullanılan malzemenin cinsi çok önemlidir. Kullanılan malzeme cinsi ve kesim yapılıp uygulanacak parçaların büyüklüğü de fiyatlandırılmada önemlidir.

Yükseltilmiş Döşeme Sistemlerinin Kullanım Alanları

Yükseltilmiş döşeme uygulamasının kullanıldığı pek çok alan bulunmaktadır. Özel sektörlerde zaman zaman karşılaşabilecek bir işlemdir. Kamu kuruluşlarında kullanılan bu sistemin uygulandığı alanın atmosferini değiştirdiği için kullanımı yaygındır.

Kullanıldığı alanlar başlıca şunlardır;

  • Banka Şubeleri
  • Ofisler
  • Üniversiteler
  • Sistem Odaları
  • Trafo Merkezleri
  • Laboratuvarlar
  • Call Centerlar
  • Hidro Elektrik Santralleri
  • Santral Odaları

Gibi kullanım alanları mevuttur.

Yükseltilmiş Döşeme Sisteminin 2 Tipi Mevcuttur

Yükseltilmiş döşeme sistemlerinde kullanılan iç malzeme dolgusuna göre iki farklı tipi bulunmaktadır. Bunlar sunta özlü ve kalsiyum sülfat özlü olmak özere isimlendirilir.

Sunta Özlü Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri

Yükseltilmiş döşeme sistemleri denildiğinde ilk akla gelen çeşittir. Sunta özlü yükseltilmiş zemin malzemesi piyasa içerisinde bulunan diğer rakiplerine göre daha dayanıklı daha kaliteli malzeme olmasıdır. Bu malzemenin B1 seviyesinde yanmazlık belgesine de sahip oluşu sınıfında kendini öne çıkarmaktadır. Yanmamazlık süresi yarım saat olarak belirlenmiş olduğundan dolayı alt kısmında elektrik tesisatının olduğu iç alanlarda kullanılmaması önerilmektedir.

Kalsiyum Sülfat Özlü Yükseltilmiş Zemin Sistemleri

Elektrik tesisatlarının bulunduğu alanlarda sunta özlü malzemenin kullanılmadan direk kalsiyum sülfat özelliğine sahip maddenin kullanılması gerekmektedir. Diğer yükseltilmiş zemin malzemelerine göre çok daha maliyetli olmasına rağmen kalitesi ile bu maliyeti karşılamaktadır.

Bu ürün de üst ve alt kısımlarında farklı tür ve farklı çeşitlerde ürünler kullanılabilmektedir. Örneğin; altı çelik üstü laminat kaplı yükseltilmiş zemin, alt çelik üstü Pvc kaplı yükseltilmiş zemin, alt folyo kaplı üst pvc veya laminat kaplı yükseltilmiş zemin olarak çeşitleri bulunmaktadır.

Sosyal Medyadan bizi takip edebilirsiniz.

Facebook

Yükseltilmiş Döşeme, pvc zemin kaplama fiyatları,  anti bakteriyel pvc zemin kaplama fiyatları, pvc zemin kaplamaları,  pvc yer döşemesi,  pvc karo yer döşemesi fiyatları, Yükseltilmiş Zemin,  Pvc Kaplı Yükseltilmiş Döşeme, Laminat Kaplı Yükseltilmiş Döşeme,  Folyo Kaplı Yükseltilmiş Döşeme,  pvc yer döşemesi nasıl yapılır,  alüminyum süpürgelik fiyatları,  alüminyum süpürgelik, pvc zemin kaplama, pvc zemin kaplama fiyatları, tarkett , beefloor, spor pvc, akustik pvc, kondaktiv pvc.