ZEMİN KAPLAMA ÇEŞİTLERİ

ZEMİN KAPLAMA ÇEŞİTLERİ

ZEMİN KAPLAMA 

Zemin Kaplama Çeşitleri kapsamında günümüzde oldukça fazla ve farklı ürünler üretilmeye başlanmıştır. Bizim ele alacağımız zemin ürünleri ;

  1. Pvc Zemin Kaplama
  2. Yükseltilmiş Döşeme ve
  3. Karo Halı Kaplama

uygulamaları üzerinden olacaktır. Bu yazımızda zemin kaplama çeşitleri adı altında ürün fiyatlarını etkileyen faktörler, ürünlerin kullanım alanları ve ürün seçimleri hakkında bilgiler yer alacaktır.

1- Pvc Zemin Kaplama Özellikleri ve Fiyatları

Zemin Kaplama Çeşitleri arasında oldukça kullanımı yaygın olan Pvc Kaplamalar özel plastik gurubuna dahil kimyasal maddelerden üretilen sentetetik yapıya sahip vinil kaplama türüdür. Bu ürünlerin kullanım alanları ticari alanlardır. Pvc Zemin Kaplama ürünleri günümüzde eğitim kurumları, sağlık kurumları ve fabrika alanlarında sıkça tercih edilmektedir. Pvc Yer Döşeme Fiyatları kendi içerisin de bir takım değişiklikler göstermektedir. Bunun sebebi kullanım alanlarına göre farklı özelliklerde üretilmesidir. Pvc zemin kaplama çeşitleri arasın da en uygun pvc yer döşeme fiyatları Heterojen Pvc Kaplama türüne aitken en pahalı Pvc Yer Döşeme Fiyatları ise Spor Pvc Kaplama türlerine ait olmaktadır.

Pvc Zemin Kaplama Çeşitleri

Bir çok çeşidi bulunan Pvc Zemin Kaplama ürünlerinden en önemli gördüğümüz dört çeşidini kısaca açıklayalım.

1- Heterojen Pvc Yer Döşeme

Pvc Zemin Kaplama çeşitleri arasın da en uygun pvc zemin kaplama çeşidi olan Heterojen Pvc, toplam da 2 mm kalınlığa sahip çift katmanlı bir yer döşeme çeşididir. Üst tabakasında pvc katmanı bulunur. Üst tabakası için kullanılan Pvc Katmanı 0,15 mm ile 0,80 mm arasında kullanılmaktadır. En yaygın olanı ve en çok kullanılanı 0,70 mm tabakaya sahip kaplama çeşididir. Heterojen Pvc Kaplamaların kullanım alanları genellikle Eğitim Kurumları, Sağlık Kurumları ve Fabrika alanlarıdır.

2- Homojen Pvc Yer Döşeme

Pvc Zemin Kaplama Çeşitleri arasın da sık kullanılan ürünler arasın da yer almaktadır. Heterojen Pvc Kaplama ürünü ile arasın da ki tek fark tek parça olarak üretilmesidir. Adından da anlaşıldığı gibi tek katmanlı bir ürün olup toplam da 2 mm olarak üretilmektedir. Heterojen pvc kaplama türüyle aynı ürünler doğrultusun da üretimi gerçekleşir ancak tek aşama olarak üretilir. Bir çok desen ve renkleri mevcut olan bu ürün özellikle Sağlık Kurumların da çokça tercih edilmektedir. Fiyat bakımından Heterojen pvc kaplama türünden daha pahalı bir ürün olmasına rağmen tek katmanlı üretimi dolayısıyla daha uzun yıllar kullanılan bu ürün bu özelliğinden dolayı çokça tercih edilmektedir.

3- Spor Pvc Yer Döşeme

Pvc Zemin Kaplama Çeşitleri arasın da özel bir yeri olan bu kaplama türü özellikle kapalı alanlar da sosyal faaliyetlerin uygulandığı fitnes salonları ve spor müsabakalarının düzenlendiği basketbol sahaları, futbol sahaları gibi mekanlar için özel olarak üretilen sporcuların vucut yorğunluğu, topun yere sekme yüksekkliği gibi özellikler çerçevesinde üretimi yapılan Pvc Zemin Kaplama Çeşitleridir.  Spor Pvc Kaplamalar genel de 3 mm ile 15 mm arasında üretilmektedirler. Fitnes salonları vb. mekanlar için 3mm ve 4,5 mm arasında Spor Pvc Kaplamalar kullanılırken, Spor müsabakalarının uygulandığı mekanlar için ise 4,5 mm ile 15 mm arasın da Spor Pvc Kaplama ürünleri kullanılmaktadır. Türkiye piyasasın da bayındırlık pozu çerçevesin de kullanılan Spor Pvc Kaplamalar 25.116/S11 Pozu doğrultusunda istenilmekte ve 25.116/S11 Bayındırlık Pozu kapsamın da istenilen Spor Pvc Kaplamanın kalınlığı minimum 6 mm olmak koşuluyla uygulama yapılmaktadır.

4- Kondaktif Pvc Yer Döşeme

Pvc Yer Döşeme Çeşitleri arasın da en az kullanıma sahip olan ve Pvc Zemin Kaplama Çeşitleri içerisin de özel uygulama gerektiren pvc kaplama çeşididir. Bu uygulamanın amacı kullanıldığı alanlardaki zeminler de bulunan elektrik dalgalanmaları minimuma indirgeyerek rahat bir çalışma ortamı hazırlamaktır. Bunun için bakır teller kullanılmaktadır. Kondaktif Pvc Kaplamaların içerisinde bulunan bakır teller veya zemine döşenen bakır teller aracılığıyla bu uygulama gerçekleşir. Kullanım alanları genel de hastanelerin ameliyat odaları ve x-ray cihazlarının kullanıldığı odaları kapsamaktadır. Toplam da 2 mm kalınlığa sahip bulunan Kondaktif Pvc Kaplama çeşitlerinin en uygun pvc kaplama fiyatı ile diğer 2 mm pvc kaplamalarının en yüksek fiyatları eşdeğer niteliktedirler.

Pvc Yer Döşeme Fiyatları

Pvc yer döşeme fiyatları arasın da en uygun pvc zemin kaplama fiyatı heterojen pvc kaplama türüne aitken en yüksek pvc kaplama çeşidi ise spor pvc kaplamadır. Pvc Zemin Kaplama Fiyatları hesaplanırken kullanılan alt yapı malzemeleri ve Pvc kaplamadan çıkan fire payı önemli bir etken oluşturmaktadır. Pvc Zemin Kaplama ürünleri genişlik olarak 150, 180 ve 200 cm gibi ebatlar çerçevesinde standart bir biçim de üretilmektedir. Uygulama yapılacak alan da bulunan köşe, kolon vb. nedenler den çıkabilecek fire payı azımsanmayacak kadar önem göstermektedir. Onun haricin de Pvc Yer Döşeme uygulaması için ekstralar söz konusu olabilmektedir. Duvar dipleri için dönüş yapılarak Süpürgelik görünümü elde etmek veya duvar diplerine ayrı bir renk döşeme istemiyle farklı bir görünüm kazanmak gibi fiyat unsurları söz konusudur. Pvc zemin kaplama hizmetleri içerisin de ayrıca özel logonuzu kullanabilir veya mekanlarınıza özel desenler uygulatabilirsiniz.

2- YÜKSELTİLMİŞ DÖŞEME FİYATLARI VE ÖZELLİKLERİ

Zemin Kaplama Çeşitleri arasın da yüksek fiyatlara sahip olan ancak kullanımı oldukça yaygın olan bir zemin kaplama türüdür. Kullanım amacı özellikle iç mekanlar da hazır bulunan zeminin üzerine ikinci bir zemin oluşturarak bina içerisinde bulunan alt yapı hizmetlerini gizlemek ve yeni oluşturulan zemin aracılığıyla şık bir görünüm elde etmektir. Farklı türleri bulunan Yükseltilmiş Döşeme ürünleri genelde 50×50 ve 60×60 gibi ebatlar çerçevesinde üretilen ve ayak yüksekliği hariç panel yüksekliği 30mm ile 40mm arası olan uygulamalardır. Kullanılan ayaklar vasıtasıyla 100 cm kadar zemin yükseltme işlemi yapılmaktadır. Bu ölçü ideal en yüksek zemin yükseltme ölçüsüdür. Farklı kullanımlar söz konusu olabilmektedir. Yükseltilmiş Zemin Kaplama Çeşitlerin de kullanılan genel ayak yüksekliği 15 cm dir. Kullanılan ayak yükseklikleri aynı zaman da ayarlanabilir olduğun dan 4 – 5 cm e kadar yükselip alçalma olanağı sunmaktadır.

Yükseltilmiş Döşeme Çeşitleri

Yükseltilmiş Zemin Kaplamalar kullanılacakları alanlar için farklı özelliklerde üretilmektedir. Yükseltilmiş Zemin uygulamaları alt, üst ve iç dolgu olarak farklı türlerde üretilmektedirler. Yükseltilmiş Zemin Panellerinin alt kısımları folyo ve çelik kaplama olarak ifade edilmektedir. İç dolgu kısımları ise,

  • Beton Özlü Paneller
  • Sunta Özlü Paneller ve 
  • Kalsiyum Sülfat Özlü Paneller

olarak ifade edilmektedir. Yükseltilmiş Zemin Kaplama Çeşitlerinin üst kısımları ise görsellik açısından ve kullanım açısından önem arz etmekte olup ve bu çerçeve de

  • Folyo Kaplı Panel
  • Pvc Kaplı Panel
  • Laminat Kaplı Panel
  • Seramik Kaplı Paneller 

olarak üretimleri gerçekleştirilmektedir. Bu kaplama modelleri içerisin de en uygun yükseltilmiş döşeme fiyatlarına sahip olan folyo kaplama modeli iken en yüksek yükseltilmiş döşeme fiyatı ise iç dolgu kaplaması beton özlü kaplı olan yükseltilmiş döşeme modeline aittir.

3- Karo Halı Kaplama

Zemin Kaplama Çeşitleri arasın da kullanımı oldukça yaygın olan Karo Halılar diğer zemin kaplama türlerine göre hem çok uygun fiyatlara sahip hem de hijyenik özelliklere sahiptirler. Kullanıldıkları iplik türlerine göre uzun ömürlü kullanım imkanı vermektedirler. Boyutları genelde 50×50 – 40×40 olan karo halılara farklı bir görünüm kazandırmak amacıyla şimdiler de 25×100 ebatların da ürünler de üretilmeye başlamıştır. Küçük ebatlı olmaları zemin kaplama için bir avantaj oluşturmaktadır. Deforme olan parçası uygun maliyet doğrultusun da istenildiği zaman değiştirilebilmektedir. Karo Halı Kaplama ürünleri aynı standartlarda üretimi olan ve stokları sürekli bulunan ürünlerdir. Ancak önceden yapılması gereken en olumlu adım uygulama aşamasın da alınan üründen bir veya iki paket fazladan alınıp yedekte bırakılmasıdır.

zemin kaplama çeşitleri