ZEMİN KAPLAMA – YÜKSELTİLMİŞ DÖŞEME

Örnek Yükseltilmiş Döşeme Uygulaması
Yükseltilmiş Döşeme Hizmetleri
Yükseltilmiş Döşeme Hizmetleri
Yükseltilmiş Döşeme Hizmetleri

ZEMİN KAPLAMA – YÜKSELTİLMİŞ DÖŞEME

Yükseltilmiş Döşeme Nedir?

Zemin Kaplama – Yükseltilmiş döşeme olarak, bina zeminlerinde veya belirlenmiş kapalı alanlarda ortamlarda kullanılan zemin üstü kaplama işlemidir. Bu işlem ile belirlediğiniz alanlarda istediğiniz konforu ve istediğiniz şekilde tasarımsal faaliyetlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yükseltilmiş döşeme son yıllarda popüler bir alan olmuştur.

Yükseltilmiş zemin döşeme yapımı ile belirlenen alanda aslında yerden yukarı doğru ikinci bir kat oluşturmuş oluyorsunuz. Yükseltilmiş döşeme işlemi ile alanınızdan kazanıp ve ekstra masraf gerektiren elektrik tamiratı vb. olaylardan da tasarruf etmiş oluyorsunuz. Yükseltilmiş döşeme uygulaması genelde 15 cm ile 100 cm aralarında uygulanmaktadır. Diğer kaplama modellerine göre maliyeti daha fazla olmaktadır fakat kullanılan malzeme kalitesi ve yapısı bakımından bu maliyet göz ardı edilebilir.

Zemin Kaplama - Yükseltilmiş Döşeme     Zemin Kaplama - Yükseltilmiş Döşeme     Zemin Kaplama - Yükseltilmiş Döşeme

Zemin Kaplama – Yükseltilmiş Döşeme işlemleri sırasında yerden yükseltilen zeminin altında boşluklu bir yapı oluşmaktadır. Bu yapı sayesinde alanda bulunan elektrik tesisatlarının kablolarını veya su tesisatı gibi mekân içerisinde kaba ve kötü bir görüntü yaratabilecek durumlardan sistemin altında bulunan mekân içerisine monte edilip, yerleştirilip kurtulmuş oluyorsunuz.

Bunların yanı sıra yükseltilmiş döşeme işlemi modüler bir yapı olduğundan dolayı kurulumu yapıldıktan sonra ortam değişikliği yapıp taşınmak istediğiniz de yer değişiklikleri yapmaya müsait bir yapıya sahiptir.

Zemin Kaplama Yükseltilmiş Döşeme Ne Gibi Durumlara Dayanıklıdır?

Yükseltilmiş döşeme veya yükseltilmiş zemin olarak da bilinen döşeme işlemlerinde kullanılan malzemelerin dayanıklılığı bulunan bazı doğal afet ve buna benzer durumlar bulunmaktadır. Yükseltilmiş döşeme malzemeleri yapısı bakımından yangına karşı dayanıklıdır. Özellikle de paslanmaz bir formda olarak üretilmiştir. Nem ve rutubet gibi durumlardan etkilenip de herhangi bir şişme bozulma vb. durumlarla karşılaşmamaktadır.

Üzerinde oluşacak baskılara karşı ve yüksek yükler taşıyabilecek kapasitededir. Bu gibi durumlar düşünülüp hesaplanarak kaplama malzemelerini yüksek kaliteli ve dayanıklı olarak seçilmektedir.

Zemin Kaplama – Yükseltilmiş Döşeme Panel Çeşitleri Nelerdir?

Yükseltilmiş döşeme panellerinin kullanıldığı malzemelere göre alt yapısı ve üst yapısı bakımından da farklılıklar göstermektedir. Yükseltilmiş zemin tipleri denildiğinde ilk akla gelen malzeme tipi sunta özlü malzemedir. Bu ürün tipinde fiyat performans oranı olarak yüksek kalite ve olanak sunmaktadır.

Sunta özlü yükseltilmiş döşeme paneli B1 yangına karşı dayanıklılık sertifikasına sahiptir. Yangın çıkması durumunda kendi iç yapısında barındırdığı dolgusunu yarım saat boyunca bozulmadan koruyabilmektedir. Yarım saat gibi bir süre çok uzun olmadığından dolayı iç yapısında altında elektrik tesisatlarının geçtiği alanlarda kullanılmamalıdır.

Kalsiyum sülfat özlü yükseltilmiş zemin ürünü ise bir diğer çeşittir. Bu üründe sunta özlü yapı malzemelerine göre daha fazla maliyet çıkmaktadır fakat elektriğin bulunduğu ortamlarda bu malzemenin kullanılması önerilmektedir. Yangına karşı koruma süresi 30 dakika ile sınırlı kalmayıp bu üründe 90 dakika civarındadır.

Sunta özlü olan çeşide göre 3 kat süre koruma sağlamaktadır. Güvenlik oranı dikkat çekmektedir. Kalsiyum sülfat özlü panellerde alt ve üst materyaller olarak farklılıklar göstermektedir. Alt ve üst kısımlarında kullanılan malzeme tipleri birbirinden farklı olup farklı alanlarda daha geniş kapsamlı korumalar sağlayabilmektedir.

Bu ürün çeşitleri şöyle olmaktadır: alt çelik üst PVC kaplama yükseltilmiş döşeme, alt çelik üst laminat kaplamalı kalsiyum sülfat özlü yükseltilmiş döşeme, alt çelik üstü seramik kaplı yükseltilmiş döşeme çeşidi, altı çelik üstü beton özlü yükseltilmiş döşeme çeşidi olarak ayrılmaktadır. Her birinin kullanım amacı ve alanları farklılıklar göstermektedir.

PVC Kaplı Yükseltilmiş Döşeme

Zemin kaplama uygulamalarının arasında PVC yükseltilmiş döşeme işlemi dayanıklı oluşu ile ön plana çıkmaktadır. Çok fazla sayıda talep edilen bir ürün çeşididir. PVC malzemesinin yapısı vinil denilen malzemeden oluşmaktadır. Bu vinil dediğimiz madde ise doğal olmayan bir plastik türüdür.

PVC kaplı yükseltilmiş döşeme panelleri genellikle ofis, server odaları ya da bilgisayar odaları gibi alanlarda ve yoğun kullanım olan alanlarda tercih edilmektedir. Kullanıcıların kullanım amaçlarına göre kaplamanın üst yüzeylerini heterojen veya homojen olarak belirlenmektedir. Ticari faaliyet sürülen alanlarda kesinlikle PVC kaplı yükseltilmiş döşeme önerilir. Panelin alt kaplamlarında kullanılmak üzere alüminyum veya folyo benzeri kaplama çeşitleri de sunulmaktadır.

Laminat Kaplı Yükseltilmiş Döşeme

Laminat kaplı yükseltilmiş döşeme çeşidi tıpkı PVC kaplı modeli gibi bir diğer kaplama çeşidi olarak bilinmektedir. Alt ve üst kaplama türlerinden birisidir. Bu kaplama çeşidi ise özellikle bilgisayar işlemlerinin yapıldığı odalarda veya geniş kapsamlı alanlarda tercih edilmektedir.

Yapısı bakımından laminat kaplı yükseltilmiş döşeme ürününde istediğiniz renk ve desen seçeneklerini belirleyerek kullanabilirsiniz.

Alt kaplama kısmında ise alüminyum kaplama veya galvaniz çelik maddesi de kullanılabilir. İç dolgu kısmı 30mm ile 38mm olacak şekilde sunta ile olmaktadır. Dayanıklılığı da diğer çeşitler gibi gayet başarılıdır.

Folyo Kaplı Yükseltilmiş Döşeme

Folyo kaplı yükseltilmiş döşeme çeşidinde ise alt üst kaplama işlemlerinde diğer çeşitlerden farklı olarak alt ve üst yüzeyleri aynı malzeme ile kaplanmaktadır. Alt ve üst yüzeyi de alüminyum folyo ile kaplanmaktadır. Bu malzemenin panellerinde kaplama malzemesi olarak serbest dönüşebilen şerit/ karo PVC malzemesi kullanılmaktadır.  Bu ürünün kaplama işleminde alt ve üst tabaka aynı kalınlıkta olarak ayarlanmaktadır. İç dolgu kalınlığı diğer malzemeler de olduğu gibi 30-38 mm kalınlığında sunta özlü olmaktadır.

Beton Özlü Yükseltilmiş Döşeme

Yükseltilmiş döşeme çeşitlerinde son olarak bahsedeceğimiz kısım olan beton özlü yükseltilmiş döşeme  bütün yapılardan daha fazla yük taşıması ile bilinmektedir. Yüksek ağırlıkların nüfuz ettiği alanlarda zeminin çok dayanıklı olması gerektiğinden dolayı beton özlü zemin döşeme malzemesi kullanılması gerekmektedir.

İç dolgu özelliği kendine has ve beton özlü olması ile ve özel ayaklar ile monte edilip kurulumu sağlandığından dolayı alanında en pahalı ve en lüks sınıf olarak anılmaktadır. Bunun yanı sıra yangına dayanıklı olan diğer ürün çeşitlerine göre en dayanıklı yükseltilmiş döşeme çeşidi olarak bilinmektedir.

Zemin Kaplama – Yükseltilmiş Döşeme Fiyatları

Zemin Kaplama – Yükseltilmiş döşeme fiyatları kullanılan malzeme  çeşidine göre ve yoğunluğuna göre farklılıklar gösterebilmektedir. Bahsettiğimiz tüm döşeme çeşitlerinden en pahalı ürün olan beton özlü yükseltilmiş döşemedir. Kullanılan malzemenin kalitesi ve döşeme yapılacak olan alanın büyüklüğü ile genişliği fiyatlandırma da en önemli unsurdur. İstanbul’da yükseltilmiş döşeme fiyatları işlemi yapacak firmalar arasında değişiklik göstermektedir.

Sosyal Medyadan bizi takip edebilirsiniz.

Facebook

Zemin Kaplama – Yükseltilmiş Döşeme, pvc zemin kaplama fiyatları,  anti bakteriyel pvc zemin kaplama fiyatları, pvc zemin kaplamaları,  pvc yer döşemesi,  pvc karo yer döşemesi fiyatları, Yükseltilmiş Zemin,  Pvc Kaplı Yükseltilmiş Döşeme, Laminat Kaplı Yükseltilmiş Döşeme,  Folyo Kaplı Yükseltilmiş Döşeme,  pvc yer döşemesi nasıl yapılır,  alüminyum süpürgelik fiyatları,  alüminyum süpürgelik, pvc zemin kaplama, pvc zemin kaplama fiyatları, tarkett , beefloor, spor pvc, akustik pvc, kondaktiv pvc.